29.07.2008 - 22:38

Tässä aiemmin olleen Paholaisen piirakan ohjeella tehtyä piirakkaa. Marienne-crushin tilalla vain käytetty turkinpippuri-crushia. Tämän piirakan ohje on lähtöisin Kermaruusulta.

 

Kermaruusu kirjoitti 05.08.2008 - 07:58
Tämä on kyllä hyvää piirakkaa. Ohje taitaa olla lähtöisin blogistani...;)
Ope kirjoitti 05.08.2008 - 11:04
Hyvää on! Muutan tuohon kirjoitukseen maininnan, että ohje on peräisin sinulta! Kiitos!
Laura kirjoitti 07.08.2008 - 22:13
Kiitos hyvästä ohjeesta ja herkullisesta piirakasta.
Ihmettelen kuitenkin, että miten teidän piirakan päällä on paksu valkoinen tomusokerikerros ja omaani tuli vain "läpinäkyvä litku". Teettekö kuorrutuksen tuplana, vai laitoinko kuorrutuksen liian aikaisin pohjan päälle ja se suli...?
Ope kirjoitti 08.08.2008 - 13:35
Kannattaa lisätä kuorrutus vasta vähän jäähtyneen piirakan päälle. Samoin voi lisätä tomusokerin määrää. Kun tein itse ensimmäisen kerran, kuorrute oli liian löysää ja levisi pois piirakan päältä. Toisella kerralla lisäsin tomusokerin määrää ja laitoin piirakan vielä jääkaappiin jähmettymään. Se auttoi!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Olen kahden lapsen äiti ja koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen päätyönäni 25 neljäsluokkalaisen kanssa. Sivutyönä teen kakkuja; perustin kakkuharrastuksen myötä toiminimen ja leivon iltaisin ja viikonloppuisin. Blogissani olevat ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. 

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani















































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä