30.04.2009 - 17:00

Tällä ohjeella teen joka vappu munkit perheellemme ja naapureille. Ohje on Pirkasta 5/1999. Alla olevasta ohjeesta tulee noin 20 munkkia. Tällä kertaa tein ohjeen nelinkertaisena. Munkit voi pakastaa ja sokeroida vasta sulatuksen jälkeen. Parhaita nämä kuitenkin minusta ovat vastapaistettuina.


100 g margariinia

2,5 dl maitoa

25 g hiivaa

1 dl sokeria

1/2 tl suolaa

1,5 tl kardemummaa

1 muna

7-8 dl vehnäjauhoja


Kypsentämiseen

2 l ruokaöljyä


Päälle

sokeria


Sulata rasva. Lämmitä maito kädenlämpöiseksi ja liuota siihen hiiva. Lisää sokeri, suola, kardemumma, muna ja sulanut rasva. Sekoita jauhot joukkoon ja vaivaa taikina sileäksi. Anna taikinan kohota liinalla peitettynä lämpimässä noin 30  minuuttia.

Vaivaa taikina pöydällä ja muotoile siitä tasapaksu tanko. Jaa taikina 20 yhtäsuureen palaan ja pyöritä pulliksi. Taputtele hiukan matalammiksi ja anna kohota liinan alla vielä noin 30 minuuttia.

Kuumenna sillä aikaa öljy 180 asteeseen. Ota kohonnut pulla ja paina sormi pullan keskeltä läpi. Suurenna reikää pyörittämällä rinkeliä etusormilla ympäri.

Pane rinkeli suoraan kuumaan öljyyn ja kypsennä 3 kpl kerrallaan. Kypsennä 1-2 minuuttia ja käännä, kun pinta on ruskea. Jatka kypsentämistä noin minuutti toiselta puolelta.

Nosta minkit reikäkauhalla talouspaperin päälle hetkeksi valumaan ja lisää seuraavat rinkelit öljyyn paistumaan. Sokeroi valmiit munkit kulhossa ja nauti siman kanssa.

Kodin Onni kirjoitti 30.04.2009 - 22:47
Hyvää ja iloista vappua!! :)
Irma kirjoitti 01.05.2009 - 08:54
Aurinkoista vappua:)
Laura kirjoitti 01.05.2009 - 09:15
Ihanan näköisiä munkkeja! Hauskaa vappua!
Kati kirjoitti 01.05.2009 - 20:38
Syökää munkkeja meinkin puolesta. Vappua.
Maikki  kirjoitti 04.05.2009 - 15:51
Moikka!
Aivan ihania kakkuja täällä!! Lapseni ihastui tai paremminkin rakastui sinun tekemiisi Peppi ja Hello Kitty kakkuihin:)
Taitaa meikäläisen olla pakko yrittää tehdä samanlainen kesällä.. Vaikka en kyllä jauhopeukalo alkuunkaan..
Hyvää kevään jatkoa!
Ope kirjoitti 04.05.2009 - 20:08
Kiitos Maikki! Tuo Hello Kitty on myös oma suosikkini ja ihanan helppo myös piirtää marsipaanille. Itse en ole kaksinen piirtäjä, mutta mallista helpot kuvat onnistuvat. Kokeile vain rohkeasti. Aurinkoa myös sinun kevääseen!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Olen kahden lapsen äiti ja koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen päätyönäni 25 neljäsluokkalaisen kanssa. Sivutyönä teen kakkuja; perustin kakkuharrastuksen myötä toiminimen ja leivon iltaisin ja viikonloppuisin. Blogissani olevat ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. 

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani















































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä