19.09.2009 - 11:32

Sain tehdä elämäni toiset hääkakut. Hääpari toivoi kakkuihin vadelma- ja valkosuklaamoussea ja päälle vadelmia. Häiden teemana oli sydän, joten hääparin kakusta tein sydämen muotoisen. Kakkujen päällä olevien ruusujen väri toistuu morsiusneitojen mekoissa. Muita värejä näissä alkusyksyn häissä olivat valkoinen ja vihreä. Koristeena häissä paljon valkoisia lyhtyjä sekä valkoisia kukkia. Hääparin toivomuksesta kakun päälle tuli myös valmis hääparikoriste.

Tein yhteensä kuusi kakkua. Kaikki olivat 6 munan kakkuja, yksi kakuista gluteeniton. Gluteenittomassa kakussa oli pelkkää vadelmamoussea, ja oli siis hyla-kakku. Kakkujen on tarkoitus riittää 100 juhlijalle.


Morsian toivoi kakkuihin suklaisia sydämiä. Laitoin ne valmiiksi tähän gluteenittomaan kakkuun. Loput sydämet pakkasin mukaan, jotta ne voidaan halutessa lisätä kakkujen päälle juhlapaikalla ennen kakkujen tarjoilua. Tässä tarjoiluhenkilökunnan näkemys, miten sydämet kakun päälle laitetaan. Itse olin ajatellut paria sydäntä ruusujen lomaan...


Kakkutelineen hääpari teki itse.

Tässä vielä pari kuvaa juhlapaikan koristelusta.


Pulla-Akka kirjoitti 19.09.2009 - 11:46
Kauniita kakkuja olet tehnyt!
Pullamummi kirjoitti 19.09.2009 - 13:03
Aivan ihania kakkuja!
Kati kirjoitti 19.09.2009 - 14:03
*huokaus*
Ihania!<3
Kermaruusu kirjoitti 19.09.2009 - 14:13
todella kauniita kakkuja!!! Kauniit pursotukset!
Pioni kirjoitti 19.09.2009 - 14:25
Ihan täydelliset pursotukset! Todella kauniit kakut! Sinulla on taito hyppysissä!
Krisse kirjoitti 19.09.2009 - 16:11
Yhdyn edellisiin...ihania kakkuja täydellisillä pursotuksilla! Ei voi muuta kuin ihailla, huoks... Kuvasikin ovat niiiin äly hyviä ja selkeitä.
Johanna kirjoitti 19.09.2009 - 17:21
WAU! Ruusujen sävykin on täydellinen ;)
eve kirjoitti 20.09.2009 - 15:47
Pakko kysyä, että et kai nyt vaan sekoita vähälaktoosista (eli hylaa) ja laktoositonta keskenään. Etenkin isommalle porukalle tarjottaessa kannattaa olla tarkkana, että tietää mitä niihin kakkuihin on tullut laitettua, jotta osaa kysyttäessä antaa oikeaa infoa.
Anulilli kirjoitti 20.09.2009 - 16:45
Voi nuo ovat upeita ja näyttävät kerrassaan herkullisilta!
Olimme eilen siskoni häissä ja siellä oli niin kurjan makuista hääkakkua, että tuo sinun kakkusi veisi takuulla voiton! =)
Ope kirjoitti 20.09.2009 - 21:35
Kiitos kaikille kommentteja jättäneille! Iso urakka tämä oli tällaiselle kotileipurille, mutta kaikki meni hyvin. Juhlavieraat olivat tykänneet kakuista kovasti.
Eve: Älä huoli, kakuista yksi oli siis "allergiakakku" morsiamen toivomuksesta. Yksi vieras oli ilmoittanut tarvitsevansa gluteenittoman kakun. Samalla morsian halusi, että tämä kakku tehtäisiin samalla hyla-kakuksi. Kaikki muut kakut sisälsivät siis valkosuklaan takia laktoosia. Juhlapöydässä oli tekemäni kyltit kakkujen vieressä, mitä ne sisältävät, jotta sekaannuksia ei sattuisi. Eikä sattunutkaan. Olen kanssasi samaa mieltä, että on tärkeää olla tarkkana kakkujen kanssa, varsinkin allergioiden suhteen.
Eve kirjoitti 21.09.2009 - 18:14
Kyllähän hyla-kakkukin sisältää laktoosia.
Ope kirjoitti 21.09.2009 - 19:04
Eve: Aivan, mutta kukaan vieraista ei ilmoittanut tarvitsevansa täysin laktoositonta kakkua, joten hyla oli riittävä kaikille. Valkosuklaa jätettiin pois gluteenittomasta kakusta, jos se ei joillekin sovi. Tämä ei ollut juhlissa mikään ongelma.
Tanja kirjoitti 22.09.2009 - 13:38
Kylläpä siulla on ollut näissä urakkaa, mutta olet onnistunut upeasti! Kakut ovat kauniita, pursotukset tasaisia ja ruusut nätin ohutlehtisiä. Varmasti ovat myös maukkaitakin! :)
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Olen kahden lapsen äiti ja koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen päätyönäni 25 neljäsluokkalaisen kanssa. Sivutyönä teen kakkuja; perustin kakkuharrastuksen myötä toiminimen ja leivon iltaisin ja viikonloppuisin. Blogissani olevat ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. 

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani















































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä