09.01.2010 - 17:02

45-vuotissynttäreitään juhlivan kakkuun annettiin vapaat kädet. Tein suklaapohjan väliin Baileysmoussen. Kakun reunoille kiinnitin keksirullia sulatetulla taloussuklaalla. Kakku muistuttaa  hämärästi sankarin pihasaunan terassilla olevaa paljua... ;)

Pohja

6 munaa

3 dl sokeria

1,5 dl juoksevaa margariinia

2 1/4 dl vehnäjauhoja

1,5 tl leivinjauhetta

1 dl tummaa kaakaojauhetta


Kostutukseen

1 dl kaaakaota tai vanilliinimaitoa


Baileysmousse

4 liivatelehteä

1 prk Flora Vispiä

1 prk Mascarpone-juustoa

1 prk Creme Fraichea

2 dl sokeria

4 tl vanilliinisokeria

1 dl Minttu-Baileys likööriä


Kakun päälle suklaakuorrute

1 dl kuohukermaa

200 g taloussuklaata


Kakun koristeluun

suklaalastuja

keksirullia


Vaahdota munat ja sokeri. Lisää vaahtoon margariini ja keskenään sekoitetut kuivat aineet. Kaada voideltuun ja korppujauhotettuun kakkuvuokaan ja paista 175 asteessa 35 minuuttia. Anna jäähtyä.

Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Vaahdota Vispi ja sekoita vaahdon joukkoon Mascarpone ja ranskankerma sekä sokerit. Kuumenna Baileys kiehuvaksi. Keitä likööriä hetki, jos haluat alkoholin haihtuvan. Lisää kuumaan likööriin pehmenneet liivatelehdet ja sekoita tasaiseksi. Kaada seos vaahdon joukkoon koko ajan sekoittaen.

Halkaise kakkupohja kahteen osaan. Kostuta. Laita alimmainen pohja reunavuoan pohjalle ja kaada mousse sen päälle. Laita hetkeksi hyytymään jääkaappiin. Laita sitten toinen kakkupohja päälle ja peitä kelmulla. Anna hyytyä jääkaapissa seuraavaan päivään.

Sulata suklaa mikrossa. Kuumenna kerma kiehuvan kuumaksi ja lisää joukkoon sulatettu suklaa. Sekoita tasaiseksi ja anna jäähtyä hetki. Kaada kakun pinnalle.

Koristele kakun pinta suklaarullilla. Kiinnitä sulatetulla suklaalla kakun reunalle rullan muotoisia keksejä ja sido kaunis nauha kakun ympärille.

piipa kirjoitti 09.01.2010 - 17:19
Nam ihanan tuntuista !
Anna-Mari kirjoitti 09.01.2010 - 18:13
Hei! Palju lämpenee pihalla pakkasessa ja kakku maistuu ihanalta kynttilän valossa 45-vuotissynttäreillä. Ihanan pehmeätä ja suussa sulavaa :)
Tiina/TastyCake kirjoitti 09.01.2010 - 18:31
Upea ja tyylikäs kakku!!!
Katrin kakun Katri kirjoitti 09.01.2010 - 20:28
Oih voih kun näyttää hyvälle, slurps =O) Mä oon super tykästyny käyttää nauhoja kakuissa, tässäkin näyttää tosi kauniilta!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Olen kahden lapsen äiti ja koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen päätyönäni 25 neljäsluokkalaisen kanssa. Sivutyönä teen kakkuja; perustin kakkuharrastuksen myötä toiminimen ja leivon iltaisin ja viikonloppuisin. Blogissani olevat ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. 

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani















































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä