Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
15.11.2010 - 19:40

Kakun ohje on Sirpa Talkan Tee hyvä kakku -kirjasta. Kakussa maistui ihanasti kaneli!

Kanelimarenkipohjat

6 munanvalkuaista

ripaus suolaa

4 dl tomusokeria

2 tl maissitärkkelysjauhoja

2 tl kanelia

1 tl valkoviinietikkaa


Täyte

2 prk Flora Vispiä

150 g suklaata

3 tlk ruusunmarjasosetta


Päälle

kinuskikastiketta


Valmista marenkipohjat. Vatkaa kulhossa huoneenlämpöiset valkuaiset ja suola. Lisää vähitellen sokeri ja jatka vatkaamista. Kun vaahto on napakkaa, lisää maissitärkkelys, kaneli ja viinietikka. Laita leivinpaperi 3 uunipellille. Levitä valkuaisvaahtoa halkaisijaltaan 24cm muotoiseksi ympyräksi kolmelle uunipellille. Kypsennä marenkipohjia 150 asteessa kiertoilmalla 5 minuuttia. Laske lämpötila 80 asteeseen ja jatka kypsentämistä 1½ tuntia.

Vaahdota kerma. Rouhi suklaa. Kokoa kakku panemalla marenkilevyn päälle kermavaahtoa, suklaarouhetta ja ruusunmarjasosetta. Nosta päälle uusi marenkilevy ja täytä se samalla tavoin. Tee samoin vielä kolmannelle marenkilevylle. Ripottele kakun pinnalle suklaarouhetta ja valuta kinuskikastiketta.

Herkkusuu kirjoitti 16.11.2010 - 10:57
Tämäkin kakku näyttää hyvältä, niin kuin Rakkaudesta ruokaan -blogissa, joka oli myös marenkipohjainen kakku.
Kyökkipiika Kati kirjoitti 16.11.2010 - 13:24
Ai nam, monessakin blogissa on tehty nyt marenkijuttuja...alkaa ihan tehdä mieli myös! Nam, kaneli voisikin olla kiva juttu:)
Melody kirjoitti 16.11.2010 - 14:51
Erilainen, jännä! Ihanalta vaikuttaa! =)
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Olen kahden lapsen äiti ja koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen päätyönäni 25 neljäsluokkalaisen kanssa. Sivutyönä teen kakkuja; perustin kakkuharrastuksen myötä toiminimen ja leivon iltaisin ja viikonloppuisin. Blogissani olevat ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. 

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani















































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä