Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
25.06.2009 - 12:20

Tänään uimarannalle lähti kanssani 6 lasta ja näitä muffineita tein evääksi mukaan. Ohje on vanha tuttu muffiniohje. Helppo, nopea ja herkullinen!


5 dl vehnäjauhoja

2 dl sokeria

3 tl leivinjauhetta

2 tl vanilliinisokeria

2 munaa

2,5 dl maitoa

1/2 dl juoksevaa margariinia

200 g Bellaromin mansikka-valkosuklaata (Lidl)

 

Sekoita vehnäjauhot, sokeri, leivinjauhe ja vanilliinisokeri kulhossa. Vatkaa toisessa kulhossa munat kevyesti. Lisää munien joukkoon maito ja rasvasula. Sekoita näiden joukkoon kuivat aineet ja rouhittu suklaa. Kaada taikina muffinivuokiin tai voideltuun muffinipeltiin. Paista 200 asteessa 20-25 minuuttia. Koristele.

22.06.2009 - 22:00

..." kello käy ja aika juoksee, kasvoillesi piirtää uurteet"...

- On vain nyt / Suurlähettiläät -

 

Tämä kakku on ehdoton suosikkini ja siksi sitä tein synttäreilleni. Välissä mansikoita ja kermaa. Namia!


Pohja

250 g margariinia

2 dl sokeria

6 keltuaista

3 dl vehnäjauhoja

4 tl leivinjauhetta

2 dl maitoa


Marenki

6 valkuaista

3 dl sokeria


Täyte

2 prk mansikkakermaa

tuoreita mansikoita


Vaahdota rasva ja sokeri. Lisää keltuaiset yksitellen hyvin vatkaten. Lisää jauhot, leivinjauhe ja maito. Sekoita hyvin. Levitä taikina kahdelle uunipellille leivinpaperin päälle reunavuoan sisään. Käytin säädettävää reunavuokaa, säädettynä halkaisijaltaan 30 cm.

Vaahdota valkuaiset sokerin kanssa kovaksi vaahdoksi noin 5 minuuttia. Levitä marenki taikinapohjan päälle. Paista 175 asteessa 30 minuuttia. Jäähdytä. Pakasta pohjalevy leivinpapereineen päivineen, jotta sitä on kakkua täytettäessä helpompi käsitellä.

Ota pohjalevyt pakastimesta. Käännä toinen levy tarjottimelle leivinpaperi ylöspäin. Poista leivinpaperi. Vatkaa kerma vaahdoksi ja mausta sokerilla. Levitä pohjalevylle kermavaahto ja viipaloidut mansikat. Poista toisesta pohjalevystä leivinpaperi ja nosta se kermavaahdon päälle. Laita torttu jääkaappiin tunniksi sulamaan ennen tarjoamista.

22.06.2009 - 21:59

Tällaisen tein omille synttäreilleni. Hyvää oli!


2 pkt paahtoleipää

esim. Vaasan iso Graham paahto


Täyte 1: Broileri-fetatäyte

600 g broilerin naturel filesuikaleita

200 g fetajuustoa

1 punasipuli

1 punainen paprika

3 prk Kreikkalainen valkosipuli -tuorejuustoa ( a´100 g )

1 prk ranskankermaa


Täyte 2: Tzatziki

150 g kurkkua

2 dl turkkilaista maustamatonta jugurttia

mustapippuria

1 valkosipulinkynsi

1 maustemitta viinietikkaa

1 rkl oliiviöljyä

 

Kostutus

2 dl maitoa


Kakun pinnalle

2 prk Kreikkalainen valkosipuli -tuorejuustoa

1 prk ranskankermaa


Koristelu

salaattia

kirsikkatomaatteja

punaista paprikaa

fetajuustoa

punasipulia


Valmista ensimmäinen täyte. Paista broilerinsuikaleet ja jäähdytä. Leikkaa broileri pieniksi kuutioiksi. Hienonna punasipuli ja paprika. Murenna fetajuusto haarukalla ja yhdistä kaikki täytteen ainekset.

Valmista tzatziki. Raasta kurkku karkeaksi, purista ylimääräinen neste pois. Sekoita kurkkuraaste ja jugurtti keskenään ja lisää seokseen loput ainekset. Laita jääkaappiin maustumaan.

Leikkaa paahtoleivistä reunat pois. Lado tarjottimelle ensimmäinen kerros paahtoleipiä. Tämä kakku on kooltaan 2 x 4 leipää. Levitä puolet broileritäytteestä leipien päälle. Lado toinen kerros paahtoleipiä ja levitä toiseen väliin tzatziki. Kolmas leipäkerros ja kolmanteen väliin loput broileri-fetatäytteestä. Lado päälle vielä kerros paahtoleipäpaloja. Kääri kakku kelmuun ja laita jääkaappiin seuraavaan päivään.

Vatkaa tuorejuusto ja ranskankerma vaahdoksi 5 minuuttia. Levitä kuorrute kakun päälle ja reunoille. Koristele kakku.

22.06.2009 - 21:55

Näitä tein myös synttäreilleni.

6 valkuaista

6 dl tomusokeria

6 dl mansikkatomusokeria

2 tl omenaviinietikkaa

Erottele valkuaiset keltuaisista ja lisää valkuiset kulhoon. Lisää siivilöidystä tomusokerista 2 dl valkuaisten joukkoon ja vatkaa muutama minuutti. Lisää loput tomusokerista ja vatkaa vielä noin 5 minuuttia. Lisää omenaviinietikka ja vatkaa vielä hetki. Pursota leivinpaperilla vuodatulle pellille ruusukkeita ja paista kiertoilmalla 80 asteessa noin 2,5 tuntia.

22.06.2009 - 12:57

Pitkään olen suunnitellut tämän kakun tekoa ja tässäpä tämä. Ohje on alunperin Santa Marian, mutta minä tein kakun Kyökkipiika Katin muokkaaman ohjeen mukaan. Tätä kakkua ystävän kanssa syöden aloitin synttärijuhlat. Kakku oli erittäin hyvää ja pehmeän kirpeää.


Pohja

300 g kaurakeksejä

50 g margariinia


Täyte

5 liivatelehteä

3 rkl vettä

1 prk Flora Vispiä

400 g Mascarponejuustoa

3 dl tomusokeria

1 pss Caipirinha Mix- juomasekoitusta


Murustele keksit hienoksi muruksi. Sekoita joukkoon sula rasva ja painele irtopohjavuuan pohjalle. Laita pohja jääkaappiin odottamaan.

Laita liivatelehdet kylmään veteen likoamaan.
Vatkaa kerma vaahdoksi. Laita toiseen kulhoon Mascarponejuusto ja tomusokeri. Vaahdota ne keskenään, voit käyttää samoja vatkaimia, joilla vatkasit kerman. Lisää juomasekoitusjauhe Mascarpone-tomusokerivaahdon joukkoon. Kuumenna vesi ja sulata siihen pehmenneet liivatelehdet. Kaada ohuena nauhana voimakkaasti sekoittaen tuorejuustoseokseen. Lisää kermavaahto käännellen. Kaada pohjan päälle ja anna hyytyä seuraavaan päivään. Koristele mansikoilla, kiivillä ja limellä.

21.06.2009 - 10:00

Kaksi tällaista kakkua tein rippijuhliin. Täytteenä itse keitettyä raparperihilloa ja mansikkamoussea. Kukat ovat sokerimassan ja marsipaanin sekoitusta. Kakun pinta on kuvioitu Confetista ostamallani kuvioalustalla.

Pohja

6 munaa

2 dl sokeria

1,5 dl vehnäjauhoja

1 dl perunajauhoja

2 tl leivinjauhetta


Kostutus

2 dl spritea

 

Kakun väliin

3 dl raparperihilloa (ohje täällä)


Mansikkamousse

6 liivatelehteä

1 prk Flora Vispiä

2 dl ranskankermaa

200 g maustamatonta tuorejuustoa

2 dl sokeria

2 tl vanilliinisokeria

300 g mansikoita


Marsipaanin alle voikreemi

250 g margariinia

1 tl vanilliinisokeria

4 dl tomusokeria

4 dl mansikkatomusokeria

2 rkl vettä


Kakun päälle

500 g marsipaania

marsipaanikukkia


Vaahdota pohjaa varten munat ja sokeri. Lisää vaahtoon keskenään sekoitetut kuivat aineet. Kaada voideltuun ja korppujauhotettuun kakkuvuokaan ja paista 175 asteessa 40 minuuttia. Anna jäähtyä ja halkaise jäähtynyt pohja kahteen osaan. Kostuta osat spritella.

Valmista mansikkamousse. Laita liivatalehdet likoamaan kylmään veteen. Sulata mansikat ja soseuta ne. Vaahdota kerma kulhossa. Sekoita keskenään ranskankerma, tuorejuusto,sokerit ja marjat. Keitä pieni tilkka vettä ja liota siihen liivatteet. Lisää ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Lopuksi sekoita kermavaahto varovasti seokseen. Kokoa kakku levittämällä pohjan päälle raparperihilloa ja sen päälle puolet mansikkamoussesta. Paina keskimmäinen pohjalevy päälle ja täytä toinen väli samoin. Paina päällimmäinen kakkulevy päälle. Anna hyytyä jääkaapissa seuraavaan päivään.

Valmista voikreemi. Pehmennä margariini notkeaksi. Lisää sokerit pienissä erissä ja vatkaa koko ajan sähkövatkaimella. Lisää lopuksi vesi ja vatkaa edelleen. Levitä kreemi kakun päälle kuumaan veteen kastetun veitsen avulla.

Kauli marsipaani 3 mm paksuksi levyksi. Paina marsipaanin pintaan kuvio kuviomatolla tai muovisella pitsipöytäliinalla. Nosta marsipaanilevy kakun päälle ja painele kämmensyrjällä kakun pintaan kiinni. Koristele kakku.

21.06.2009 - 09:50

Rippijuhliin tein myös 3 kinkkuvoileipäkakkua; kaksi suorakaiteen muotoista ja yhden pyöreän. Suorakaiteen muotoisissa on 2 x 4 paahtoleipäviipaletta ja pyöreän kakun tein 26 cm reunavuokaan. Ohje on lähes sama kuin aiemmin tekemissäni kinkkuvoileipäkakuissa. Alla olevasta ohjeesta tulee siis 3 kakkua, joista pitäisi riittää 40 syöjälle.


5 pkt grahampaahtoleipää


Täyte 1: Kinkkutäyte

1 kg savuliharouhetta

1 tlk sinappi-kurkkusalaattia

3 prk ranskankermaa

2 x 200 g ruohosipulituorejuustoa


Täyte 2: 3 prk Italiansalaattia


Kostutus

6 dl maitoa


Kuorrutus

5 prk ruohosipulituorejuustoa (a´200g)

3 prk ranskankermaa


Koristelu

1 ruukku tammenlehväsalaattia

1 ruukku herneenversoja

300 g ohuita kinkkusiivuja

200 g ohuita meetwurstisiivuja

1 rasia kirsikkatomaatteja

vihreitä viinirypäleitä


Valmista kinkkutäyte. Kaada savuliharouhe kulhoon. Lisää joukkoon ruohosipulituorejuusto, ranskankerma ja sinappikurkkusalaatti.

Leikkaa paahtoleivistä reunat pois. Lado tarjottimelle ensimmäinen kerros leipiä.

Kostuta alin leipäkerros ja levitä päälle kinkkutäytettä. Lado taas kerros leipiä ja levitä toiseen väliin Italiansalaattia. Viimeiseen väliin tulee taas kinkkutäytettä. Lado vielä päälle yksi paahtoleipäkerros. Kiedo kakun päälle kelmu ja anna makujen tasaantua jääkaapissa seuraavaan päivään.

Vatkaa ranskankermat ja tuorejuustot vaahdoksi 5 minuuttia. Levitä kuorrutetta kakun päälle ja reunoille. Pursota lopulla kuorrutteella kakun reunat. Koristele.

19.06.2009 - 17:15

Olin muutama päivä sitten ystäväni luona Järvenpäässä ja kävimme paikallisessa konditoriassa. Kaikkien ihanuuksien joukossa oli myynnissä jättimäisiä salmiakkimarenkeja. Olivat tosi herkkua, joten tein näitä tuleville syntymäpäivilleni. Kannattaa kokeilla!


6 valkuaista

6 dl sokeria

2 tl omenaviinietikkaa

1 dl Turkinpippurirouhetta

Kaada valkuaiset ja 2 dl sokeria kulhoon ja vatkaa niitä pari minuuttia. Lisää loput sokerit ja vatkaa vielä noin 8 minuuttia. Lisää omenaviinietikka ja vatkaa vielä hetki. Lisää valkuaisvaahdon joukkoon Turkinpippurirouhe. Pursota tähtityllalla ruusukkeita leivinpaperin päälle pellille.  Paista kiertoilmauunissa 75 asteessa 2,5 tuntia. Tästä ohjeesta tuli 2 pellillistä marenkeja.

19.06.2009 - 17:12
Tällaista herkkua meillä syötiin eilen jälkiruoaksi serkkujen kanssa.



Vuoan pohjalle

1/2 kg raparperia (1 l pilkottuna)

1,5 dl fariinisokeria

1 dl omenatäysmehua

Muruseos

3 dl pipareita murusina

2 dl pekaanipähkinärouhetta

1 dl kaurahiutaleita

3/4 dl fariinisokeria

1/2 dl vehnäjauhoja

100 g sulatettua voita

 
Huuhtele raparperinvarret, kuori ohuesti ja leikkaa viipaleiksi. Sekoita raparperipalojen joukkoon fariinisokeri ja lisää omenamehu. Kaada raparperipalat vuokaan pohjataikinan päälle. Kypsennä 200 asteessa 30 minuuttia.

Sekoita muruseoksen ainekset keskenään. Levitä seos esikypsennettyjen raparperien päälle ja paista vielä 15 minuuttia. Tarjoa lisänä vaniljajäätelöä.

18.06.2009 - 09:56

Tämän kakun koristelun olen kopioinut lähes suoraan Kermaruusun hyydykekakusta. Tuo kakku, kuten muutkin Kermaruusun kakut ovat aina niin taidokkaita ja tyylikkäitä. Kakun välissä on mangososetta ja mansikkamoussea. Kukat ovat sokerimassaa ja kakun vaaleanpunainen päällinen marsipaania. Reunaan kokeilin minulle uutta pursotustapaa . Kukat olen tehnyt auringonkukkamuotilla ja niiden keskusta on tehty silikonimuotin keskusosalla.

Pohja

5 munaa

1  3/4 dl sokeria

2 dl vehnäjauhoja

1/2 dl perunajauhoja

1 tl leivinjauhetta


Kostutus

2 dl maitoa

1 rkl vanilliinisokeria


Kakun väliin

2 prk mango-Pilttiä


Mansikkamousse

6 liivatelehteä

1 prk Flora Vispiä

1 prk ranskankermaa

1 prk rahkaa

400 g mansikoita

2 dl sokeria

2 tl vanilliinisokeria


Kakun päälle

2 prk Flora Vispiä

1/2 dl sokeria

2 tl vanilliinisokeria


Vaahdota kakkupohjaa varten munat ja sokeri. Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet ja kaada voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan. Paista 175 asteessa 40 minuuttia. Anna kakun jäähtyä ja halkaise se kolmeen osaan. Kostuta palat vanilliinimaidolla.

Valmista mansikkamousse. Laita liivatelehdet pehmiämään kylmään veteen. Vaahdota kerma. Kaada sulaneet mansikat toiseen kulhoon ja soseuta ne sauvasekoittimella. Lisää mansikkasoseen joukkoon ranskankerma, rahka ja sokerit. Liuota liivatelehdet kiehuvaan vesitilkkaan ja kaada ohuena nauhana hyvin sekoittaen mansikkaseoksen joukkoon. Lisää lopuksi vaahdotettu kerma. Kaada täytettä vuokaan Piltillä sivellyn kakkupalan päälle. Täytä toinen väli samoin. Laita lopuksi kolmas kakkulevy päälle ja anna hyytyä jääkaapissa seuraavaan päivään. Koristele kermapursotuksilla, mansikoilla ja kukilla.

17.06.2009 - 13:49

Tämän kakun pohjana on kääretorttuviipaleita. Kääretortun välissä on itse tekemääni raparperi-mansikkahilloa. Tätä kakkua söi 7 serkusta tänään jälkiruoaksi.


Kääretorttupohja

4 munaa

1,5 dl sokeria

1 dl vehnäjauhoja

0,75 dl perunajauhoja

1 tl leivinjauhetta


Raparperi-mansikkahillo

750 g raparperiä

250 g mansikoita

1 pkt hillosokeria


Mansikkamousse

6 liivatelehteä

1 prk Flora Vispiä

2 dl tomusokeria

2 prk Mascarponejuustoa

5 dl soseutettuja mansikoita


Koristeluun

tuoreita mansikoita


Tee raparperihillo valmiiksi hyvissä ajoin. Mittaa hillon ainekset kattilaan ja keitä, kunnes raparperit ovat pehmeitä. Jäähdytä hetki ja kaada kuumennettuihin säilyketölkkeihin. Jäähdytä nopeasti.

Valmista kääretorttu. Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Lisää joukkoon kuivat aineet ja sekoita tasaiseksi. Paista 225 asteessa noin 7 minuuttia. Kumoa kääretorttulevy sokeroidun leivinpaperin päälle. Irrota leivinpaperi. Levitä pohjalle noin 2 dl raparperi-mansikkahilloa. Kääri torttu rullalle ja anna jäähtyä. Leikkaa kääretorttu noin 1 cm viipaleiksi ja vuoraa niillä reunavuoan pohja.

Valmista mansikkamousse. Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Vatkaa kerma löysäksi vaahdoksi ja lisää sen joukkoon tomusokeri ja mascarponejuusto. Vatkaa vielä vähän aikaa. Lisää joukkoon myös sauvasekoittimella soseutetut mansikat. Sulata liivatelehdet tilkkaan kiehuvan kuumaa vettä ja kaada seos mansikkavaahdon joukkoon ohuena nauhana . Viipaloi 5-6 tuoretta mansikkaa ja asettele ne vuoan reunoille. Kaada mansikkamousse vuokaan ja anna hyytyä seuraavaan päivään. Koristele mansikoilla ja raparperinvarsilla.
15.06.2009 - 15:01

Tänään meillä oli kolme pientä serkkua hoidossa ja iltapäivällä herkuttelimme näillä muffineilla.


5 dl vehnäjauhoja

2 dl sokeria

3 tl leivinjauhetta

2 tl vanilliinisokeria

3 rkl kaakaojauhetta

2 munaa

2,5 dl maitoa

1/2 dl juoksevaa margariinia

200 g Geishasuklaata


Kuorrutus

150 g Geishasuklaata

50 g voita

Sekoita vehnäjauhot, sokeri, leivinjauhe ja vanilliinisokeri kulhossa. Vatkaa toisessa kulhossa munat kevyesti. Lisää munien joukkoon maito ja rasvasula. Sekoita näiden joukkoon kuivat aineet ja rouhittu suklaa. Kaada taikina muffinivuokiin tai voideltuun muffinipeltiin. Paista 200 asteessa 20-25 minuuttia.

Laita kuorrutteen ainekset kulhoon ja sulata vesihauteessa. Levitä kuorrutus jäähtyneiden muffinien päälle. Koristele nonparelleillä.

Kirjoittaja

Olen 39-vuotias kahden lapsen äiti ja olen koulutukseltani luokanopettaja. Työskentelen 24 kolmasluokkalaisen kanssa. Olen aina pitänyt leipomisesta, mutta nyt opettelen myös koristelemaan kakkuja. Ohjeet on lehdistä, kirjoista ja muista leivontablogeista kerättyjä ja muokattuja. Leipomisen vastapainoksi harrastan liikuntaa; hiihtoa ja juoksua. Ja jos Suurlähettiläät ovat keikalla 100 km säteellä - tai välillä Hanko-Kittilä- , jää leipominen siltä päivältä!

Voit ottaa minuun yhteyttä: openkahvila (@) gmail.com

Tmi Open kahvila 5.1.2010 alkaen Lohjalla

Y 2308917-5

Kävijälaskuri 21.7.2008 alkaen
Kävijälaskuri
Kakkujani












































Sivupohjani sain täältä



Tunnustuksia
Tämän antoi minulle Iso O ja Mimmi Mutikainen. Kiitos!


Sain tämän tunnustuksen Kakkukioskin Krisseltä.

Tämän tunnustuksen sain Sweet Caken Eijalta ja Nooralta Nokke Kokkaa -blogista!


Tämä uusin tunnustus tuli Kakkukioskin Krisseltä ja Ekun keittiöstä.
Kiitos teille!




Tämän taidepalkinnon sain Taikina Taivaasta ja Sweet Cakelta


 Ensimmäinen kunniamaininta tuli Herkkukirpulta

"uusille tuttavuuksille, jotka ovat aloittaneet bloginsa erikoisen hyvin ja joilta löytyy tarvittavaa innokkuutta"




Open luokka -blogini

Tästä pääset Open luokkaan:

kuvis- ja askartelutöitä